Maapind vajub? Keskkonnasõbralik ja innovaatiline tehnoloogia, mis tõstab ehitised ja objektid taaskord pinnale | URETEK Baltic

Maapind vajub? Keskkonnasõbralik ja innovaatiline tehnoloogia, mis tõstab ehitised ja objektid taaskord pinnale

Üle poole sajandi tagasi ei osanud kaks leidlikku Soome meest ette näha, et nende leiutatud pinnaseparandustehnoloogia saab maailmakuulsaks ning aitab luua keskkonnasõbralikuma ja jätkusuutlikuma homse.

Taristu on kaasaegse tsivilisatsiooni selgroog. See on meie ehitatud keskkond – kodud, kus elame, teed, mida mööda liigume ja tugisüsteemid, mis tagavad meile toimiva elukeskkonna. Täna moodustab ehitustööstus ligikaudu 40% ülemaailmsest energiatarbimisest ning igal aastal tehakse plaane keskkonnasäästlikuma majanduse ja väiksema süsiniku jalajälje suunas.

Luues uusi ehitisi, infrastruktuure ja süsteeme, tuleb arvestada ka nende vananemisega, eriolukordade ja kliimamuutustest tingitud probleemidega.

Üheks laiemalt levinud mureks, mis puudutab ehitisi ja objekte, on pinnase vajumisest tingitud probleemid, millega võib ootamatult silmitsi seista nii eramaja omanik, laohooneid haldav tööstusettevõte, kui avaliku sektori asutus, kelle korraldada on riigi taristu.

Kui traditsiooniliste meetodite läbi on pinnase stabiliseerimiseks vaja rakendada tehnikat, masinaparki, rohkelt inimressurssi ja aega, siis tänapäeval saab neid keerukaid ja aeganõudvaid protsesse oluliselt lihtsustada.

 

 

Mis on URETEK tehnoloogia ning milles seisneb selle eripära?

1970-ndatel aastatel Soomest alguse saanud tehnoloogia sündis läbi praktilise lähenemise. Ehitusinsener ja keemik vaatasid naabri äravajunud kuuri ja mõtlesid, kuidas saaks hoone tõsta endisele kõrgusele ilma lammutamise ja lahtikaevamiseta. Loodi revolutsiooniline idee peatada hoone vajumine injekteerides pinnasesse paisuvaid geopolümeervaike.

“Ettevõtte sünnilugu paneb mind alati muigama. Kui sellel ajal taheti tehnoloogiaga oma elu pigem kergemaks teha, siis nüüd, pool sajandit hiljem, räägime hoopiski rohelisemast jalajäljest ja sellest, kuidas meie tehnoloogia võimaldab protsesse jätkusuutlikumalt lihtsustada,” tõdeb URETEK Baltic OÜ tegevjuht Roman Reiner-Latõšev.

Geopolümeervaigud on patendeeritud materjalid ega tekita pinnasesse injekteerimisel keskkonnale kahju. Vaigud toodetakse Hollandi ühes suurimas keemiatööstustehases ning need on kinnitatud kõikide vajalike sertifikaatidega. Samuti ei tee geopolümeervaigud pinnases muudatusi ega segune pinnaseveega.

“Meie geopolümeervaigud sobivad nii tootmis- ja tööstusobjektide kandvate konstruktsioonide vajumise peatamiseks, töötavate ettevõtete vundamendi tugevdamiseks, infrastruktuuri objektide pinnase stabiliseerimiseks ning kandevõime suurendamiseks, samuti ajalooliste hoonete või eramajade vundamendi vajumise peatamiseks. Ei ole vahet, kas tegu on vundamendi, sõidutee või sillaga – kõiki ehitisi ja infrastruktuure, mis on inimese poolt juba loodud, saab meie tehnoloogiaga stabiliseerida,” tõdeb Latõšev.

Kuidas protsess toimib?

URETEK tehnoloogiaga tegeleb ettevõtte projektimeeskond. Vastavalt projekti suurusele ja mahule teostab töid 2-6 spetsialisti. Tehniline meeskond teeb pinnasesse väikesed 14mm läbimõõduga puuravad, läbi mille injekteeritakse pinnasesse kahekomponentne geopolümeervaik, mis leiab seal tee, täidab tühimikud ning seejärel paisub.

“Meie jaoks on esmatähtis, et ettevõtted, kus töid teostame, saaksid paralleelselt oma töödega jätkata ning nende äritegevus ja planeeritud rahavood ei jääks seisma. Näiteks oleme geopolümeervaike injekteerinud Rimi ja Prisma ladudes, kus igapäevane laotöö jätkus. Planeerisime tegevused vastavalt päevakavasse ja öötundidesse – seega ettevõtted ei pidanud meie tõttu oma igapäevatööd seiskama,” ütleb Latõšev, rõhutades selle asjaolu tähtsust.

 

Ta lisab: “Hiljuti stabiliseerisime ühe Leedu silla pealesõidu plaate. Silla mõlemad sõidusuunad 2+2 teel toestasime kahe päevaga. Kui tavaprotsessi käigus on vaja asfalt freesida, vanad betoonplaadid ära võtta ja uus täitepinnas panna, siis kogu protsess oleks tavameetodit kasutades võtnud aega mõni kuu. Ainuüksi betoon kuivab ligi 30 päeva. Meie saime töö teostatud kahe päevaga, sulgedes korraga vaid ühe sõidurea. Kuna tegu oli põhimaanteega, ei olnud võimalik teed kinni panna ning seetõttu kutsuti meid töid teostama.”

URETEK tehnoloogia tööprotsess on kiire, puhas ja keskkonnasäästlik lahendus. Samuti annab ettevõte oma materjalidele 50-aastase garantii.

“Saame võtta ette iga protseduuri, teades, et loome sellega väärtust nii kliendile, kui ka keskkonnale. Rõõm on ka tõdeda, et Eesti ja Baltikumi turul oleme oma tehnoloogiat pakkunud juba 8 aastat ning meie tehnoloogia on loonud maailmas väärtust juba pea 50 aastat,” räägib Latõšev.

“Meie südameasjaks on juba aastaid olnud keskkond. Eriti oluline on tähtsustada seda ka nüüd, kus räägime kliimaneutraalsest Eestist aastaks 2050. Iga projekti pealt oleme suutelised välja arvestama täpse CO² kulu ning tean, et teeme seda selleks, et keskkonnast saaksid rõõmu tunda mitte ainult meie lapsed, vaid ka lapselapsed ja järgmised põlvkonnad,” võtab Latõšev kokku.

URETEK tegutseb ülemaailmselt 52 riigis ja teostatud on üle 238 000 suurprojekti ning loendamatul arvul eramajade projekte. URETEK tehnoloogia on seni ennast ülemaailmselt edukalt tõestanud ning kogenud projektimeeskonnad pakuvad ka uutele töötajatele vastavaid koolitusi ja sisseelamisprogramme.

Artikli link: https://www.postimees.ee/7893841/maapind-vajub-keskkonnasobralik-ja-innovaatiline-tehnoloogia-mis-tostab-ehitised-ja-objektid-taaskord-pinnale

Tasuta konsultatsioon

Märksõnad

WhatsApp Icon Võta ühendust WhatsAppis
Tasuta konsultatsioon +372 503 1193