Ei, me ei räägi multifilmidest – maju saab tegelikkuses ka tõsta. Seda kogemustega meeskonna ja kaasaegse tehnoloogia abil, mitte õhupallidega. Maja tõstmise protsess võetakse ette mitmetel erinevatel põhjustel, vundamendi vajumisest kuni keldri ümberehitamiseni. Vaatame lähemalt, mida selline töö endast ette kujutab ning kuidas saavutada kauakestev soovitud tulemus korralikult, aga lihtsalt ja kiirelt.
Mis on maja tõstmine?
See on kõige lihtsamalt kirjeldatuna protsess, mille käigus eraldatakse hoone vundamendist ja tõstetakse ajutiselt algsest projekteerimiskõrgusest kõrgemale. Maja tõstmine võib viidata aga väga erinevatele töödele. See sõltub tõstmise eesmärgist ja meetodist. Maja saab vundamendist kõrgemale tõsta mõnekümnest sentimeetrist kuni lausa 4 meetrini.
Mille jaoks maja tõstetakse?
Maja tõstetakse väga mitmetel erinevatel põhjustel.
- Maja liigutamine ühest kohast teise. Maja tõstmine on esimene osa hoone ümberpaigutamise protsessist. Eestis on palkmaja tõstmine levinud just nende kolimiseks. Vahel müüakse vaid palkmaja või väikemaja, mis tuleb ostjal oma soovitud kohale transportida või maja liigutatakse, kuna läheduses ehitatakse uut maanteed. Olenemata põhjusest, hõlmab selline maja tõstmine hoone ülestõstmist, uude asukohta teisaldamist ja seejärel uuesti mahapanekut.
- Uue korruse lisamine. Soov saada majja ruumi juurde ei tähenda alati teise korruse peale ehitamist või hoone laiendust. See võib alata ka maja tõstmisest, et juurde ehitada uus alumine korrus.
- Keldri kaevamine ja ehitamine. Keldri loomiseks tagantjärgi, peale hoone valmimist, on vajalik maja tõstmine. Keldri ehitus võetakse ette, kuna keldrid tõstavad kinnisvara väärtust ja annavad täiendavat elamispinda.
- Hoone üleujutuste eest kaitsmiseks. Kuigi Eestis ei ole see vajalik, siis teatud piirkondades on väga levinud tõsta maju selleks, et eluruum oleks enamikust üleujutustest kõrgemal või nõutava üleujutuskaitse kõrguseni.
- Vundamendi kahjustuste korral. Tavapäraselt tõstetakse maja, kui vajalik on täiesti uue vundamendi ehitus või vana vundamendi parandamine. Vundamendi vajumise või kahjustuste korral võib maja tõstmine viidata teistsugusele protsessile. Kuigi maja on tõepoolest tõstetud, ei tõsteta seda samal viisil, nagu seda tehakse hoone teisaldamiseks või keldri lisamiseks.
Kuidas teostatakse maja tõstmist?
Tõsta, toestada ja korrata. See on lühidalt maja tõstmise protsess, kuid tegelikkus sisaldab endas täpseid ja tehnilisi teadmisi vajaminevaid detaile ning oskusi. Mida suurem ja raskem on maja, seda keerulisem on protsess. Iga sein, nael ja tellis on omavahel ühendatud pusletükk, mida tuleb koos hoida.
Enne maja tõstmist tehakse kindlaks vundamendi seisukord ning otsustatakse, kas vajalikud võivad olla ka mõned kaevetööd. Protsessile eelnevalt tuleb teostada välispuhastus, kuna terrassid, rõdud ja haljastus tuleb sageli eemaldada või teatud määral ümber paigutada. Kommunaalteenused (elekter ja torustik) tuleb samuti välja lülitada ning lahti ühendada. Täielikult eemaldatakse torustik, mis kinnitub põrandatalade alla.
Enamasti jääb maja tõstmisel vundament paigale ning terastalad sisestatakse toetuse saamiseks otse põrandatalade alla, võttes arvesse sisemist põrandaplaani ja kodu raskemaid kohti. See loob stabiilse aluse, millele saab paigaldada tungrauad ja võretoestuse.
Tihti võib mööbel hoone tõstmise ajal majja sisse jääda. Protsessi käigus ei saa see kahjustada, kuna tõstmine toimub aeglaselt. Küll aga võib mööbel paigalt nihkuda, seega võiks kergemad esemed kinnitada.
Maja tõstmine tekitab tihti väiksemaid puudusi, näiteks pragusid krohvis või seintes. Tavaliselt on need vältimatud, aga parandatavad.
Samuti ei saa tõstmise protsessi ajal ning tõstetud majas viibida ega elada inimesed, isegi kui maja tõstetakse vaid paarikümne sentimeetri kõrgusele. Maja tõstmine tähendab, et kuni selle tagasipaigutamiseni tuleb leida asenduseks teine elukoht.
Mille jaoks on vajalik vundamendi tõstmine?
Maja vajumine on protsess kui keskkonna mõjul, mittekvaliteetsete ehitustööde tagajärjel või pinnase omaduste muutuste tõttu hakkab ehitise vundament allapoole liikuma. Vajunud vundamendiga tuleb tegeleda, kuna see võib endaga kaasa tuua probleeme, mis aja jooksul ainult süvenevad. Üha suurenevad praod nii sise- kui välisseintes, vahed põrandalaudade ja seina vahel, suurenenud soojuskadu ning tuule ja niiskuse tungimine majja on vaid mõningad näited sellest, mis võib juhtuda, kui jätta vundamendi vajumise probleemiga tegelemata. Loe täpsemalt, mida võib pikema aja jooksul kaasa tuua vundamendi ja maja vajumine.
Kui on kindlaks tehtud, et majal vajuvad vundament ja põrandad, tuleb mõelda hoone tõstmisele. Inimesele, kes pole vundamendi taastamisest ja tõstmisest varasemalt kuulnud, võib selline töö tunduda sarnasena eelnevalt kirjeldatud maja tõstmise protsessile. See tähendab ajakulukat ja suurt ettevõtmist, nõudes samal ajal majast lahkumist ning elukorralduse muutmist selleks perioodiks. Vundamendi tõstmine on protsess, mille tulemusena tõstetakse ka maja, kuid töid saab teostada hoopis teistsuguste meetoditega.
Siinkohal tuleb appi URETEK Baltic. Meie tehnilise meeskonna poolt teostatakse kogu vundamendi ja maja tõstmise töö järgnevalt:
- vajalik ei ole mööbli välja tõstmine ega liigutamine;
- inimestel ei ole vaja majast lahkuda – igapäeva elu jätkub tavapäraselt;
- tööle kulub ainult 1-2 päeva;
- tööde teostamise asukoht jääb puhtaks ja tolmuvabaks;
- vajalik ei ole suurte masinate ligipääs, ei teostata kaeve- ega lammutustöid;
- vibratsiooni ei teki ja kõrval asuvaid hooneid ei häirita.
Kuidas saab URETEK Baltic aidata?
Pinnaseparanduse ettevõtte URETEK Baltic poolt teostatavad tööd on innovaatilise tehnoloogia tõttu väga hinnatud alternatiiv hoonete vundamentide või põrandate tõstmiseks ja taastamiseks.
URETEK kasutab geopolümeeride sissepritsetehnoloogiat, mis võimaldab maja tõstmisele läheneda uudselt ning mugavalt. URETEK Baltic pakub lahenduseks tehnoloogiat, millega injekteeritakse pinnasesse kahekomponentseid geopolümeervaike. Pinnase probleemide olemuseni, mis on vundamendi ja põrandate vajumise põhjuseks, jõutakse kaameraga 12-16mm läbimõõduga puuravade kaudu ning sinna injekteeritakse ökoloogiliselt neutraalset vaiku ehk geopolümeervaigusegu. Vaik injekteeritakse pinnasesse, kus see paisub kuni kõvastumiseni, täites seejuures pinnases kõik tühimikud ja õõnsused. Vaigu sissepritse mõjul tõuseb maja või muu konstruktsioon ülespoole ning liigub tagasi algsele projekteerimiskõrgusele. Pinnasekiht on tihendatud ja tagab seeläbi hoone kauakestva stabiilsuse.
URETEK Baltic kodulehelt saab täpsemalt lugeda tehnoloogia kohta, vaadata tehtud töid ning saata päring, broneerimaks tasuta visuaalne vaatlus ja mõõdistus URETEK Baltic kogemustega spetsialistide poolt. Konsultatsiooni käigus tehakse esmane mõõdistus ja ülevaatus, et saada aru problemaatilise ala suurusest ning olemusest. Peale visuaalset vaatlust ja mõõdistust URETEK spetsialisti poolt saab teha kliendile esmase hinnapakkumise.
Tasuta konsultatsioon